YAŞADIĞIMIZ EVRENDE YALNIZ MIYIZ ?

Herkesin aklına mutlaka takılmıştır bu soru. Acaba uzaylılar var mı?

ÖNCELİKLE BİLİNMESİ GEREKEN BİR ŞEY VAR. EVRENİN BÜYÜKLÜĞÜ! BİRAZ BUNDAN BAHSEDECEĞİM…

Hiç yakıt ihmali yapmayacak tipik bir uçakla saatte 900 km hızla Dünya’nın çevresini dolaşmanız 2 günden az sürer. Aynı hızla Güneş’e ulaşmanız ise tam 19 yıl alır.

Dünya Güneş’in etrafında 1 yılda dönüyor. Güneş’in Samanyolu Galaksisi etrafında tam bir tur atması içinse tam 225 milyon yıl gerekiyor. Bu sayıları okuyup geçiyoruz ama kimsenin hayal etmeye gücü yetmez. MİLYON!
Gökyüzüne baktığınızda en fazla 2500 yıldız görebilirsiniz. Yalnızca Samanyolu Galaksisindeki yıldız sayısı bundan 80 milyon kat fazladır. İşi olmayan hesaplayabilir..

Gözlemlenebilir evrenin yarıçapı yaklaşık 48 milyar ışık yılıdır. 
1 ışık saniyesinde 300.000 km yol alıyor.
Kaldı ki siz bunun dakikada, saatte, günde, ayda, yılda, milyon yılda gittiği yolu düşünün. Ama o kadarda az değil, milyon değil, milyar ışık yılından bahsediyoruz. Hemde 48 katından. Hem de “gözlemlenebilir” kısmından. Basamak bilginiz(onlar, yüzler,binler) yetiyorsa hesaplayın. Katrilyondan sonrası bende yok çünkü.

Gözlemlenemeyen kısmına girmek istemiyorum. Yoksa içinden çıkamayacağımızı düşünüyorum.

Christopher Conselice, her galakside ortalama en az 100.000.000( yüz milyon) ile 400.000.000.000 (dört yüz milyar) kadar Yıldız olduğunu söylüyor.
Bazı araştırmalar, Samanyolu Galaksisi’ndeki toplam yıldız kütlesinin 100 milyar Güneş kadar olduğunu belirtiyor.Son yıllarda yapılan diğer çalışmalara göre ise sadece Samanyolu’ndaki yıldız sayısı 200 milyardan fazla.
Bütün bu veriler ışığında, gökbilimci David Kornreich tüm evrende en az 10 trilyon galaksi olduğunu varsayıyor. Her galakside ise Samanyolu’ndaki gibi ortalama 100 milyar yıldız yer aldığını düşünerek toplam yıldız miktarını şu şekilde ortaya çıkarıyor:

1,000,000,000,000,000,000,000,000 (1’in yanında 24 tane sıfır var)

 

Şimdi konuya iki açıdan bakacağız.


1- Allah’a inananların gözüyle
2-Allah’a inanmayanların gözüyle

“Bu korkunç kalabalığın içinde bizim küçük galaksimiz var. O galaksi nokta dahi değil.
O galaksinin içinde Güneşimizin büyüklüğü bir nokta kadar bile değil.
Ve dünyamız o güneşin yanında Bir nokta kadar büyük değil.

Evrende 17 milyar gezegen var(sadece keşfedilen)
Evren 14milyar yaşında olduğuna ve dünyanın 4,5 milyar yaşında olduğunu göz önünde bulundurarak bu koskoca zaman diliminde, milyarlarca gezegenin içinden “sadece ama sadece” dünyada yaşam belirtisinin söylenmesi saçmalık olur.

Allah’a inanan bir insanın gözünden bakarsak yine bu sonuca varıyoruz. Şöyle ki:

Allah’ın Hâkim ismine baktığınız zaman anlamları şu şekilde sıralanabilir:

*Her işi hikmetli olan.
*Hakîm, her şeyi inceliğiyle bilen, bu bilgisine göre emir ve yasakları vâzeden, buyrukları ve bütün işleri yerli yerinde olandır. Emirleri, kelâmı ve bütün işleri hikmetli, hikmet sâhibi olan demektir.
*Her şeyi yerli yerinde yapan.
*Her işi hikmetli, her şeyi hikmetle yaratan.

Dünyanın evrendeki yerini gördünüz. Peki Hakim olan Allah geri kalan diğer bütün gezegenleri öylesine, boş olarak yaratmış olabilir mi?

Tabii ki hayır çünkü böyle bir şey yapmak onun Hakim ismine aykırı olur.


Yazar : Erdem

Erdem hakkında 63 makale

Astronomi, Parapsikoloji, Garip Olaylar ve çoğu konuda makaleleri ben hazırlamaktayım garipolaylar.org websitesinin ve instagram sayfasının sahibiyim paylaşımların tamamı benim tarafımdan yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*