Değerli Taşlar Hakkında Bilgiler

DEĞERLİ TAŞLAR

Değerli ve yarı değerli taşlar renk ve ışık saçarlar. Yerküreden gelmeleri onları spiritüel güç ve saflık sembolü olarak ilahi enerjiyle ilişkilendirilir. Aralarından bazılarına şifa ve koruma güçleri atfedildiğine inanılır. Yüzyıllar boyunca statü simgeleri olarak kullanılmışlardır. Şeffaf olanların kehanete, kırmızı olanların ise şevk ve canlılıkla bağlantılı olduğuna inanılmıştır.

Değerli taşların bazı türleri:

TOPAZ: Duyarlı bir taş olmakla tanınan topaz sadakat, ilahi iyilik, dostluk ve sevgi simgesi olduğuna inanılırdı. Tıbbi açıdan sinir çöküntüsünü giderdiği ve iştahı açtığı düşünülürdü.

 

KANTAŞI: Engelleri aşma ve cesaret vermede bir savaşçı taşı olarak görülmüştür. Kantaşı kan rahatsızlıklarıyla savaşmada ve kanamayı durdurmada kullanılırmış.

 

 

ZÜMRÜT: Verimlilik, ilkbahar ve gençliği çağrıştırdığına inanılırdı. Mısırlılar ölüleriyle birlikte ebedi gençliği temsilen bir zümrüt gömerlermiş. Hıristiyanlıkta ise şifa taşı olarak bilinirmiş.

YAKUT: Bu değerli taş sevgi, cesaret ve canlılık simgesi olarak görülürdü. Tutku gezegenleri olan Satürn ve Mars ile ilişkili tutulmuştur.

SAFİR: Göksel ahenk barış ve gerçeğin sembolü olduğuna inanılırdı. Bazı yerlerde ise kötülüğü uzak tuttuğu düşünülürdü.

 

 

ELMAS: Saflık, sadakat sembolü olarak inanılırdı. Nişan yüzüklerinde yaygın olarak kullanılır. Işıltısıyla güneşle ilişkili tutulurdu ve taşıyanın duygularını emdiğine inanılırdı.

 

OPAL: İlahi iç görü, dinsel adanmışlık ve sadakat sembolü olarak görülürdü. Romalılar opalin şimşek biçiminde cennetten düştüğüne inanırlarmış.

AKİK-CORNELİAN: Şifa veren dinsel sembol dili ile ilişkili olduğu ve Hazreti Muhammed’in mührü gümüş bir halka içinde oyulmuş bu taştan bulunduğu söylenmektedir.

KEDİ GÖZÜ: Kaplan gözü olarak da bilinen bu taş iç görü ve zihin açıklığının simgesi ve meditasyonla ilişkilendirilmiştir. Uğur getirdiğine ve taşıyanı kötülüklerden koruduğuna inanılır.

LACİVERT TAŞI – LAPİS: Göksel sembolizme yüklü ve güç, bilgelik, ruhsal kuvveti temsil ettiğine inanılır ayrıca iç görüyü geliştirdiği düşünülmektedir.

AY TAŞI: Soluk ışıltısıyla Ay Taşı aşıklar ve ay ile ilişkili görülmüştür. Sezgileri ve iletişimi kuvvetlendirdiğine inanılır.

GRANAT: Depresyona karşı koruduğuna, cesaret verdiğine ve sadakat sembolü olduğuna inanılmıştır

AKUAMARİN: Bazı toplumlar deniz enerjisinin akuamarinde barındığına inanırlarmış ve denizciler fırtınalarda korunmak için bu taşı takarlarmış.

PERİDOT: Şan, kuvvet ve enerji simgesi olarak bilinmekteymiş. Antik çağlarda Peridot taşının kötü ruhları uzak tutan bir değerli taş olduğuna inanılırmış.

Dip Not: Bu şekilde birçok değerli taşlar bulunmaktadır ve paylaştığım taşlar hakkında da daha fazla bilgiler bulunmaktadır. Ben daha ilgi çekici bulduğum bilgileri kısa ve öz şekilde anlatmaya çalıştım umarım hoşunuza gider.


Yazar : Erdem

 

Erdem hakkında 63 makale

Astronomi, Parapsikoloji, Garip Olaylar ve çoğu konuda makaleleri ben hazırlamaktayım garipolaylar.org websitesinin ve instagram sayfasının sahibiyim paylaşımların tamamı benim tarafımdan yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*